Sekcje SUTW

Historyczna Biologiczna Geograficzna Medyczna Językowa
Brydżowa Turystyczna Gimnastyczna Pływacka Filmowa
Literacka Chór Teatralna Wolontariat Ceramiczna
Miłośn. Słupska Komputerowa Kabaretowa Malarska Historii SztukiSekcja turystyczna

WYCIECZKI W 2018 ROKU

W 2018 roku planujemy następujące wycieczkiNORDIC WALKING

07.05.2016 r. odbył się IV OGÓLNOPOLSKI MARSZ NORDIC WALKING UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU. O godz.11:00 w całej Polsce słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozpoczęli Marsz Nordic Walking. W Słupsku, przy pięknej, słonecznej pogodzie przemaszerowali
5 km trasę ulicami Słupska.
Organizatorem głownym imprezy było Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku", działające przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Wejherowie.Współorganizatorami byli: Polska Federacja Nordic Walking oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

WITAMY WIOSNĘ

W dniu 21.03.2016 r. słuchacze Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitali wiosnę. Uczestniczyli w otwartej wędrówce z kijkami zakończonej ogniskiem integracyjnym, palili marzannę, ćwiczyli po okiem instruktora.
Impreza odbywała się w ramach zadania publicznego "Senior w plenerze" wspólfinansowanego przez Miasto Słupsk.

MARSZ Z KIJKAMI

W dniu 21 listopada 2015 roku członkowie sekcji turystycznej SUTW uczestniczyli w wędrówce z kijkami. Na start koło Muzeum przybyło 33 osoby i wspólnie przeszliśmy około 7 km. Pogoda dopisała, humory też. Zadowoleni i uśmiechnięci spotkaliśmy się na wspólnym posiłku.
TURYSTYKA

Na dworze jesień a my ruszamy w trasę. W dniu 24.10.2015 r. poraz pierwszy w nowym roku akademickim rozpoczęliśmy wedrówki dla zdrowia. Będziemy je kontynuować.
MASZERUJEMY

30 maja 2015r. słuchacze SUTW i seniorzy z miasta uczestniczyli w integracyjnym pieszym rajdzie ze Słupska do Krępy. Mimo deszczu humory dopisywały i atmosfera podczas wędrówki była doskonała. W Krępie na "piechurów" czekała pyszna gorąca zupa, kawa, herbata, ciasto i kiełbaski pieczone w ognisku.

Nawiązane zostały nowe znajomości.

Rajd odbył się w ramach zadania publicznego "Musimy, możemy, chcemy spowolnić proces starzenia" współfinansowanego przez Urząd Miasta Słupsk.
RAJD NORDIC WALKING

W dniu 16.05.2015 w ramach Projektu "Wędruj seniorze i ciesz się życiem" odbył się Rajd Nordic Walking słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Projekt współfinansowany był przez Urząd Miejski w Słupsku.
III OGÓLNOPOLSKI RAJD NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW

Dnia 9 maja 2015 r. o godz. 11:00 rozpoczął się w całej Polsce III OGÓLNOPOLSKI RAJD NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW. Organizator Rajdu - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie. Patronat honorowy - Władysław Kosiniarz - Kamysz minister pracy i polityki społecznej.
50 słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeszło 5 -cio kilometrową trasę rozpoczynając marsz na placu przed Ratuszem, kończąc przed pomnikiem Kilińskiego.

WĘDRUJ SENIORZE I CIESZ SIĘ ŻYCIEM

W sobotę 25.04.2015 r. 36 osobowa grupa turystyczna słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez kilka godzin, ciesząc się piękną pogodą, wędrowała w lasku północnym. Po drodze robiąc kilkuminutowe przerwy z chęcią wykonywaliśmy ćwiczenia fizyczne. Wspolnie spożyliśmy na powietrzu przygotowany dla nas bigos, rozmowom przyjacielskim nie było końca.
Ten wypad za miasto był realizacją Projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Słupsk.

WITAMY WIOSNĘ

W dniu 21.03.2015 50 słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitało wiosnę. Zimno i deszcz nie stanowiły przeszkody w rajdzie Nordic Walking.Na głowach uczestniczek pojawiły się piękne wiosenne wianki wykonane przez ukraińskie studentki studiujące na Akademii Pomorskiej.

WĘDRÓWKI NASZĄ PASJĄ

15 listopada 2014 r. odbyła się otwarta wędrówka z kijkami. W wędrówce oprócz słuchaczy SUTW wzięli udział również nie zrzeszeni mieszkańcy Słupska. Trasa wędrówki to: Stawek Łabędzi, Lasek Północny, Ryczewo, ul. Sportowa.
Wędrówka odbyła się w ramach realizowanego zadania publicznego "Wędrówki naszą pasją" współfinansowanego przez miasto Słupsk.
SPORT JEST DLA NAS WAŻNY

Dnia 11 października 2014 r. (sobota) SUTW zorganizował w Głobinie otwartą wędrówkę z kijkami.
41 słuchaczy i sympatyków wędrowało mimo towarzyszacego deszczu. Deszcz nie przeszkodził ani w wędrówce ani w gimnastyce. Humory dopisywały. Uczestnicy wędrówki mieli okazję zapoznać się z produkcją wina oraz hodowlą pstrąga i karpia. Swoimi wrażeniami dzielili się podczas spożywania posiłku regeneracyjnego.
Wędrówka odbyła się w ramach realizowanego przez SUTW zadania publicznego "Wędrówki naszą pasją" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.

MARSZ Z KIJKAMI

W dniu 1 czerwca 2014 r. słuchacze SUTW uczestniczyli w otwartym marszu Nordic Walking na terenie gminy Damnica. Rozpoczęli go w Damnicy od obejrzenia z zewnątrz XIX-wiecznego Pałacu. Następnie przeszli 7 km piękną trasą leśną. Marsz zakończyli na stadionie, na którym odbywała się impreza związana z obchodami tegorocznych Dni Damnicy. Były smaczne gorące kiełbaski, a muzyka podrywała do pląsów. Zrelaksowani wrócili do Słupska.
Marsz odbywał się w ramach organizowanego przez SUTW zadania publicznego "Wędrówki naszą pasją" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.
WEJHEROWSKA WIOSNA 2014

W dniu 31.05.2014r. słuchacze naszego Uniwersytetu wraz ze studentami UTW z Lęborka, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa uczestniczyli w spotkaniu turystycznym "III Tour - Kocham Wejherowo", które odbyło się w ramach "Wejherowskiej Wiosny 2014". Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku" - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy z przewodnikiem zwiedzali ciekawe miejsca w Wejherowie. Imprezę zakończyło spotkanie integracyjne przy ognisku. Były kiełbaski, grochówka i bardzo miła atmosfera. Do zobaczenia za rok.

WĘDRÓWKI NASZĄ PASJĄ

27 maja 2014 r. słuchacze sekcji biologicznej SUTW uczestniczyli w wyjeździe turystyczno - rekreacyjnym po ziemi sławieńskiej. Opiekunem grupy był prof. Zbigniew Sobisz z Akademii Pomorskiej. Uczestnicy podziwiali zamek w Krągu, weszli z kijkami na Świętą Górę koło Polanowa. W Kwasowie spacerowali najstarszą w Polsce aleją lipową liczącą 240 lat oraz w Podgórkach po parku pałacowym z piękną aleją grabową.
Wyjazd odbył się w ramach realizowanego przez SUTW zadania publicznego "Wędrówki naszą pasją" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.

II MARSZ NORDIC WALKING

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku w dniu 19.05.2014
o godz. 11:00 byli uczestnikami II Marszu "Nordic Walking Studentów UTW 2014". Głównym organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku" - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie a współorganizatorami: - Polska Federacja Nordic Walking oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Uczestnicy spotkali się przed Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i przeszli bulwarem nad Słupią do stawku przy ul. Kościuszki i dalej
ul. Kaszubską oraz Kilińskiego. Marsz skończył się wspólnym piknikiem integracyjnym na powietrzu.


WIOSENNY MARSZ Z KIJKAMI

Dnia 26.04.2014 r. grupa 24 słuchaczy SUTW z sekcji turystycznej przewędrowała ok. 15 km. piękną trasą ze Słupska przez Lasek Południowy do polany w Krępie gdzie przy śpiewach, tańcach i pieczeniu kiełbasek spędzono miło czas a po 4 godzinach wszyscy szczęśliwi wrócili do domów.

WĘDRÓWKI NASZĄ PASJĄ

Realizując zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Słupsk "Wędrówki naszą pasją" członkowie SUTW w dniu 11.04.2014r. uczestniczyli w marszu z kijkami po Słupsku.
Wędrówka rozpoczęła na Starym Rynku i przebiegała trasą nad Słupią do Stawku Łabędziego przy Szkole Policji, skąd po krótkiej gimnastyce wszyscy ruszyli na zwiedzanie Parku Kulturowego "Klasztorne Stawy". Spotkanie zakończono ciepłym posiłkiem.
Pogoda dopisała, humory również.


GŁOBINO 11.10.2014

Dziś szaruga przywitała
śmiałą grupę przygód głodnych
wyruszając na podboje
nowych wrażeń - w świat przyrody.
Kroki skierowano w stronę
win zapachów nieodpartych
po kropelce
degustacji
Jadzia szybko nas zabrała
by posłuchać jak harcują
w stawach ryby odkarmione.
Gdy wędrówka zakończona
wśród gawiedzi roześmianej
rozpoczęła się rozmowa
jak to fajnie być
Seniorem

Sekcja turystyczna pod opieką J. Bekier
Red. H. Staniszewska :-)


WARSZTATY ZDROWIA

W dniach 14 - 16 października 2013 r. SUTW zorganizował warsztaty zdrowia, których celem było wdrażanie zdrowego stylu na co dzień. 22 słuchaczy wysłuchało wykładów, uczestniczyło w seminariach, przygotowywało posiłki według przepisów zgodnych z prawidłowymi zasadami żywienia. Codziennie uczestnicy warsztatów spacerowali z kijkami.
Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego przez SUTW zadania publicznego "Przez edukację do aktywności społecznej" współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

JESIENNY RAJD

W dniu 16 listopada 2013 r. odbył się Jesienny Marsz Nordic Walking Seniorów. Trasa Rajdu Słupsk - Krępa-Słupsk. Rajd był organizowany w ramach zadnia publicznego "Życie to ruch" współfinansowanego przez Miasto Słupsk
RUCH TO ZDROWIE

W sobotę 7.10.2013r. słuchacze SUTW uczestniczyli w wędrówce z kijkami po Lasku Południowym.
Była to kontynuacja zadania realizowanego w ramach programu "Przez edukację do aktywności społecznej" współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013.I MARSZ "NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW 2013"

18 maja 2013 roku godz. 11:00 ruszyła wspólna ogólnopolska akcja
I MARSZ NORDIC WALKING STUDENTÓW 2013.
Marsz objęła patronatem honorowym Pani Joanna Mucha Minister Sportu i Turystyki.
Ponad 40 słuchaczek i słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło marsz spotkaniem na Placu Zwycięstwa. Przemaszerowaliśmy ulicami Słupska do Lasku Północnego,gdzie po długim marszu odbyło się wręczenie certyfikatów i wspólny posiłek.


DOBRZYCA i KOŁOBRZEG

W dniu 11 maja 2013r. słuchacze Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie z seniorami Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Słupsku zwiedzali ogrody "Hortulus" w Dobrzycy oraz Kołobrzeg.
Wyjazd był realizowany w ramach projektu "Jak być aktywnym seniorem w Unii Europejskiej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

WARSZTATY ZDROWIA

W dniach 16, 17, 18 kwietnia 2013r. 20 słuchaczy SUTW uczestniczyło w warsztatach zdrowia, których celem było: "Wprowadzenie nawyków zdrowego stylu życia w wieku 55 plus na co dzień. Wiedza ? zrozumienie ? działanie."
Nasi członkowie wysłuchali wykładów prowadzonych przez żywieniowców i lekarzy, brali udział w seminariach promujących zdrowe nawyki żywieniowe, a także samodzielnie przygotowywali zdrowe posiłki. W ramach rozwijania aktywności fizycznej wędrowali z kijkami po okolicy. Zdobyte doświadczenia w zakresie wprowadzania nawyków zdrowego stylu życia będą przekazywać pozostałym członkom naszego uniwersytetu.
Warsztaty były realizowane w ramach projektu "Jak być efektywnym seniorem w Unii Europejskiej" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

WYJAZD DO BERLINA

Na zaproszenia Biura Turystycznego "Hubtour" ze Szczecina grupa 34 słuchaczy SUTW wspólnie ze słuchaczami UTW z Kołobrzegu odbyła w dniu 05.12.2012 r. bezpłatną podróż turystyczną do Berlina. Słuchacze UTW zwiedzili Berlin, nawiązali nowe kontakty z UTW w Kołobrzegu. Biuru Turystycznemu "Hubtour" składamy podziękowanie za miłą niespodziankę.

JESIENNY SPACER

W sobotę 24.11.2012r grupa seniorów powędrowała z kijkami na jesienny spacer zorganizowany przez Sekcję Turystyczną SUTW.WYJAZD TURYSTYCZNO - INTEGRACYJNY

W dniu 22 pażdziernika 2012 r. odbył się wyjazd turystyczno - integracyjny Krojanty - Wiele grupy 50 osób skladającej się z czlonków Sekcji Literackiej SUTW oraz grupy pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu ze Słupska. Była to realizacja projektu "Działamy wspólnie" wspołfinansowanego przez Wojewodę Pomorskiego oraz Urząd Miejski w Słupsku.


MARSZ Z KIJKAMI

W sobotę 20 pazdziernika 2012 roku sekcja turystyczna Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała marsz z kijkami do Lasku Południowego. Trasa w kierunku Krępy.

Udział w marszu wzięło 36 osób - członków Sekcji Turystycznej
NASI NA KASZUBACH

46 osobowa grupa naszych słuchaczy realizujących projekt "Senior aktywny, senior zdrowszy" współfinansowany przez Miasto Słupsk w dniach 4-5 września 2012r. wzięła udział w 2 - dniowym rajdzie po Pojezierzu Kaszubskim. Wędrując z kijkami ścieżkami wśród jezior poznawaliśmy urodę i walory turystyczne Pojezierza Kaszubskiego.
Zwiedziliśmy Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie z 50 makietami obiektów Kaszub, Polski i świata oraz Skansen Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich ze zbiorem prawie 50 zabytkowych obiektów regionalnego budownictwa, podziwialiśmy przepiękną panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i jezior wdzydzkich z wieży widokowej w Wieżycy i Wdzydzach Kiszewskich.
SENIOR AKTYWNY, SENIOR ZDROWSZY

Jest to tytuł realizowanego przez nas Projektu współfinansowanego przez Miasto Słupsk, którego celem jest zachęcanie seniorów do aktywnego spędzania czasu przez uprawianie turystyki na miarę ich możliwości zdrowotnych.
Od marca do czerwca i od września do listopada 2012 r. zgodnie z Projektem organizowane są jeden raz w miesiącu kilkugodzinne wędrówki z kijkami do Nordic Walking połączone z nauką posługiwania się kijkami. Wędrówki te są niezwykle popularne wśród seniorów, dają im wiele radości i satysfakcji. Uczestniczy w nich coraz więcej osób. Ulubione tereny spacerowe to Lasek Północny i Południowy.
Senior aktywny, to senior nie tylko zdrowszy, ale również szczęśliwszy i pełen pozytywnej energii do życia. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna jest niczym eliksir młodości, który pozwala cieszyć się zdrowiem i być sprawnym oraz samodzielnym do końca życia. Nasi seniorzy już wiedzą, że nie powinni rezygnować z ruchu, gdyż mają wiele do stracenia i jeszcze więcej do zyskania. We wrześniu 48 osób weźmie udział w 2-dniowym rajdzie po Pojezierzu Kaszubskim. W trakcie rajdu podczas codziennych pieszych wędrówek z kijkami będą mogli również utrwalić na zdjęciach zabytki, przyrodę i piękny krajobraz Pojezierza Kaszubskiego.
SPORT NIE JEST NAM OBCY

16 czerwca 2012 r. kibicowaliśmy naszej drużynie


ODKRYWAMY UROKI LASKU PÓŁNOCNEGO

Ponad 60 osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę 19 maja 2012r. przez Sekcję Turystyczną wyprawie z kijkami do Lasku Północnego. Wędrowaliśmy ścieżkami wytyczonymi wśród pięknej zieleni, obejrzeliśmy plan Lasku i wysłuchaliśmy historii jego powstania, a potem zwiedzaliśmy nowo otwarte muzeum Miasta Słupska. Informacji udzielał i po muzeum, w którym zgromadzono wiele eksponatów przedwojennego i powojennego Słupska jak numizmaty, grafiki, malarstwo, pocztówki, przedmioty użytkowe, stare plany i dużo innych pamiątek oprowadzał nas kustosz Tomasz Urbaniak.
Spotkanie zakończyło się biesiadowaniem przy gorących kiełbaskach.


I WIOSENNE DREPTY Z NIESPODZIANKĄ

21 kwietnia 2012r. 43 członków Sekcji Turystycznej SUTW brało udział w imprezie "I Wiosenne Drepty z Niespodzianką". Wędrowali trasą od Krępy Słupskiej do mety na lotnisku Aeroklubu Słupskiego posługując się mapą z wierszowanym opisem. Po drodze było wiele niespodzianek, a na mecie szereg atrakcji: konkursy z nagrodami, występy artystyczne, pokazy lotnicze i poczęstunek. Nasza koleżanka uczestnicząc w konkursie wygrała przelot samolotem.

Rajd z kijkami

Już wiosna
W dniu 17.03.2012 członkowie sekcji turystycznej maszerowali z kijkami przez Lasek Południowy do Krępy. Tam było ognisko i pieczenie kiełbasek. W powrotnej drodze w środku lasku natrafiono na piękną, zagospodarowaną przez słupszczan polanę z miejscami do odpoczynku oraz miejscem na ognisko..
Słuchacze SUTW w Sejmie

W dniu 13 lipca 2011 r. 30- osobowa grupa słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwiedziła gmach Sejmu i zapoznala się z pracą parlamentarzystów. Członkowie SUTW przysłuchiwali się obradom Sejmu. Wysłuchali również relacji posła Zbigniewa Konwińskiego o pracy komisji sejmowych.
Za umożliwienie spotkania z Sejmem dziękujemy posłowi Konwińskiemu.
I zimą można spacerować

24 lutego 2010 r. sekcja turystyczna wyruszyła na pierwszy w tym roku spacer. Wspólnie ze słuchaczami spacerowali seniorzy i młodzież z gminy Kobylnica. Rozpoczęła się realizacja projektu "Aktywność przedłuża życie - ruch to zdrowie"
W roku akademickim 2004/2005 odbyły się, niezależnie od wyjazdów terenowych Sekcji Biologicznej 3 krajowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze do:

- Słowińskiego Parku Narodowego
- Gdańska
- Malborka
- Wilna (wycieczka zagraniczna)

Spotkania integracyjne wszystkich słuchaczy odbyły się z okazji zakończenia roku akademickiego oraz Nowego Roku